Archive - Kitap

Nisan 9th, 2017

Yumurtlama Gecikmesine Neden Olan Faktörler

Bir kadının adet döngüsü 28-32 gün arasında olur. Bazen bu süre daha kısa veya daha uzun olabilmektedir. Aslında yumurtlama dönemi hesaplaması son adet tarihinin ilk gününden önünüzdeki ilk 12-16 gün aralığında yapılır. Çoğu kadında adet döngüsünün 11 ve 21’inci günleri arasında yumurtlama olur. Yumurtlama döngüsünü takip etmek çok önemlidir. Eğer gebe olduğunuzdan şüphelenerek doktora giderseniz, doktorunuz size kesinlikle son adet döngüsü süresi hakkında soru soracaktır. Çünkü ne kadar süredir hamile olduğunuzun hesaplaması son adet dönemi temel alınarak beklenen adet dönemine göre yapılır.

Bazen yumurtlama (ovulasyon) zamanında olmayabilir. Bunun arkasında yatan ana neden kısırlık olabilir. Ancak normal yumurtlama döngüsünü bozan birçok faktör vardır. Bu faktörler şöyledir:

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Anne olmak isteyen birçok kadın hayal kırıklığına uğramamak için ilk önce kendi içgüdüleri ile belirtilerden emin olmak isterler ve ardından testleri uygulamaya karar verirler. Sizler de kan veya idrar testi yaptırmadan önce hamile olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamında yer alan 12 yöntem ile “hamile miyim?” sorusunun yanıtı alabilirsiniz.

Tahmin edilen regl tarihinde iki haftalık bir gecikme olduktan sonra, evde yapılan hamilelik testlerinden alan bayanlar ilk denemede negatif cevap alabiliyorlar. Hamilelik belirtileri bu süreçte devam ediyor ve bir hafta sonra yeniden test alan bayanlar sonucun bu sefer de pozitif olduğunu görüyorlar. Tüm bu hamilelik testi denemeleri bazen bayanlar için sinir bozucu olabiliyor.

Enfeksiyona Bağlı Vajinal Akıntı Nasıl Geçer?

Bazı basit önlemler alarak enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Vajinal enfeksiyonlardan uzak kalmak için aşağıda yer alan maddeleri dikkate alın.

Vajinal hijyen için kullandığınız sabun, ped ya da diğer kozmetik ürünlerde kokusuz ve deodorant bulunmayanlar arasından seçim yapın.

İç çamaşırlarınızı kaliteli ve bakterileri yok eden deterjanlar ile yıkayın. Cildinizi tahriş edebilecek herhangi bir temizlik malzemesi kullanmayın.

Banyo yaparken parfümlü duş jeli ve benzeri ürünler kullanmayın. Köpüklü, kokulu sabunlu suda banyo yapmayın.

İlişkiye girmeden önce iki tarafın da hijyen kurallarına uyması oldukça önemlidir.

Vajinal bölgeyi sürekli temiz ve kuru tutun.

Beyaz Akıntı Nasıl Önlenir?

Erken gebelikte beyaz akıntı normal olsa da, herhangi bir kötü koşulu önlemek için gereken özeni göstermelisiniz. Basit önlemler alarak hamilelikte beyaz akıntı sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu önlemler şöyledir:

Sık sık iç çamaşırı değiştirin.
Kokusuz iç çamaşırı kullanın.
Parfümlü banyo köpüğü, kokulu mendil ya da vajinal deodorantlar kullanmayın.
Vajinal bölgeyi temizlemek için kokusuz sabun veya vajinal yıkama ürünleri kullanın.
Dış genital bölgeyi temiz ve kuru tutun.

Anormal Vajinal Akıntı

Bazen beyaz akıntı ciddi bir sorun teşkil edebilir. Aşağıda yer alan değişiklikleri gözlemlerseniz, doktorunuza danışın.

Sarı, yeşil köpüklü akıntı
Kalın ve lor gibi akıntı
Hoş olmayan koku
Sulu akıntı
Kaşıntı
Ağrı
İdrar yaparken veya ilişki sırasında ağrı

Yukarıda yer alan belirtiler çerçevesinde doktorunuza başvurduktan sonra, ortak bazı risk faktörleri değerlendirilerek bakteriyel vajinozis, klamidya enfeksiyonu ya da mantar olma ihtimali üzerinde durulur. Doktorunuz tanı sonrasında enfeksiyon tedavisi önerebilir. Eğer hamilelikte beyaz akıntı olması durumunda tedavi edilmezse, düşük veya erken doğum riski artabilir.

Ayrıca erken gebelikte kahverengi akıntı da fark edebilirsiniz. Hamilelikte lekelenme veya vajinal kanama olursa, hemen doktorunuza danışmalısınız.

Beyaz Akıntı Hamilelik Belirtisi midir?

Beyaz vajinal akıntı bayanların aklına “hamile miyim?” sorusunu getirir. Beyaz akıntı genellikle normal bir durumdur. Her kadın hamile olsun ya da olmasın ergenlik aşamasından menopoza kadar beyaz akıntı sorunu yaşayabilir. Akıntının miktarı ve kıvamı kadından kadına değişir.

Çoğu kadın beyaz ve süt kıvamında vajinal akıntı deneyimi yaşar. Bazen süt renginde ya da daha açık renkte olabilir. Nadir koşullarda sarı veya kırmızı renkte olur. Beyaz akıntı bulaşıcı bir hastalık ile ilişkili değildir, çok nadiren koku da meydana gelebilir. Akıntı hamilelik boyunca artar ve bu durum tamamen normaldir.

Vajinal Akıntılardan Korunma Yolları

-Vajina içi hiç bir zaman yıkanmamalı. Vajen içini yıkamak asit PH'ı değiştirecek ve oradaki doğal ortamı bozarak laktobasilleri sayıca azaltarak zararlı mikroplara bir üreme ortamı sağlayacaktır. Hele hele vajen içi sabunla asla yıkanmamalıdır.

Normal banyo sırasında vajen içine kaçan su miktarı önemsiz olmakla birlikte, vajenin içinin basınçlı su ile yıkanması (vajinal duş) aynı sebeplerden ötürü önerilmemektedir.
-Banyodan sonra dış genital bölge havlu ile kurulanır.
-Genital sprey, parfüm katkılı ped ve tampon, parfüm katkılı prezervatifler kullanılmamalı.
-İç çamaşır günlük değişmeli ve sentetik değil, pamuklu olanları tercih edilmelidir.
-Yüzme ve ağir eksersizler sonrası iç çamaşır veya mayo değiştirilir. Üstte kurumamalı.

Vajinal Akıntılar İçin Pratik Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel yöntemler iltihaplanmayı önleyici, mikropların üremesini engelleyici, büzücü ve doku sıkılaştırıcı olarak etki ederler.

*-Pamukçuğa karşı vücudu koruyabilecek bakterileri artıracağından, doğal yoğurt yemek yararlı olabilir. Yoğurdu doğrudan vajinaya uygulamak da iyi gelebilir.

*-50 gr civan percemi, 50 gr aslan pençesi(tırtıklı), 50 gr sinirli otu, 50 gr altın otu, 25 gr ısırgan tohohumu (erkek)

HAZIRLANILIŞI : Bitkiler toz haline getirilerek kullanılmalıdır. (bitkilerin birbirleriyle iyice karışması için toz haline getirilerek kullanılmalıdır) Karışım sabah ve akşam günde iki defa bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı atıldıktan sonra 5 dakika bekletilir daha sonra süzülerek içilir en az 20 günlük bir kullanım gerektirir.

Nisan 9th

Vajinal Akıntıların Tedavisi

Hepsinin tedavisi farklıdır. Enfeksiyon etkenine göre tedavi etmek gerekir. Bazen tanı konulamayan akıntılarda vaginal kültür yaptırmak gerekebilir. Kültürde E. Coli, stafilokoklar ve streptokoklar da üretilebilir. Bu durumda antibiogram yaptırıp dirençli ve hassas antibiotikler tespit edilip antibiotik tedavisine başlanabilir.

Tekrarlayıcı mantar enfeksiyornları son derece rahatsız edici ve yaşam kalitesini düşüren etki gösterir. Kullanılan antimikotikler (mantara karşı ilaçlar) pek faydalı olmaz. Mantar enfeksiyonu tekrarlar durur. Bu durumlarda 'borik asit' çok iyi gelebilir. Son derece basit ve maliyeti düşük bir tedavidir.

Etkene yönelik özgül tedavi, ağrı ve ödemi azaltmaya yönelik lokal tedaviler, iyi kişisel hijyen ve eşin tedavisi temel prensiplerdir.

Vajinal Akıntıların Teşhisi

Vaginal kaşıntı, yanma, normal olmayan kokulu akıntı şikayeti ile başvuran hastalarda vaginitten şüphelenilir.

İyi alınmış öykü ve fizik muayene bulguları ile tanı zor değildir. Muayeneden en az 72 saat önce hasta duş yapmamış olmalıdır.
Sıklıkla sebep olan mikroorganizma vajinal kültür dışında smear testinde de görülmektedir. Labia va vajinal mukoza kırmızı ve ödemlidir.

Vajinal Akıntılara Neden Olan Diğer Sebepler

-Hormonal ilaçlar veya herhangi bir hap vb.
-Doğum kontrol hapı kullanımı: Hap nispeten çok östrojen ihtiva ediyorsa, akıntı salgısı çoğalır
-Duygusal durum, aşırı sevinç, stres düzeyi ve ruhsal sorunlar
-Aşırı gövde gücü kullanılması
-Kortizon kullanımı
-Polip
-Emziriyor olmak
-Ani ve değişken diyet programları
-Vajinal lavman
-Vajinal Tampon Kullanımı. Bazı doğum kontrol köpüklerinin vajinaya sıkılması,
Gibi durumlar normal vajinal akıntı düzeyinizde ani değişikliklere neden olurlar. Bu değişiklikler kalıcı olmamakla beraber akıntının PH dengesini ve bileşimni bozar. Bu bileşim bozulması bazı durumlarda vajinadaki mikrobik aktiviteyi tetikler ve çeşitli enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Gebelikte Vajinal Akıntılar

Hamilelik döneminde en sık görülen akıntı fizyolojik akıntıdır. Gebelik hormonları vaginanın içindeki florada dengeyi bozup hamilelikte akıntı miktarını arttırırlar. Lökore ismi verilen bu gebelikte akıntı durumu bazen renksiz, genellikle süt kıvamında ve hafif kokuludur ve hamilelikte normaldir.Gebeliğin ileriki aylarında bu akıntı daha da artar ve rengi koyulaşır.Hamilelikte fizyolojik akıntı olarak değerlendirilmelidir.

Şeffaf veya beyaz renkli ve sürekli olan, hiç bir şikayete neden olmayan akıntı ise doktor tarafından genelde fizyolojik akıntı tanısı konur. Bu akıntının rengi değişiyorsa, kokusu artıyor ise, kaşıntı ve yanma eşlik ediyor ise enfeksiyon var demektir.

Doğal Olmayan Vajinal Akıntıların Önemli Sebepleri

-Rahim ağzı yaraları.
-Bakterilerin neden oldukları ; Gonore (Bel soğukluğu)gibi cinsel ilişki ile geçen hastalıklar.
-Virusların neden olduğu akıntılar; Herpes gibi virüsların yaptığı akıntı.
Rahim ağzı kanseri. Spiralin ipine bağlı akıntı.
-Servikste olan poliplere bağlı akıntı. Mikoplazma ve Ureaplasma Enfeksiyonları
-Klamidya Enfeksiyonları (Chlamidiasis, Klamidyoz): Kadınlarda cinsel yolla en sık olarak bulaşan hastalık chlamidia enfeksiyonlarıdır.
-Non-spesifik enfeksiyonlar( Nedeni ve etkeni tanımlanamayan akıntılardır).
-Yaraların yaptığı akıntılar.

En yaygın olarak görülen vajinal akıntı nedeni Mantarlar ve trikomanas ile çeşitli bakterilerin neden oduğu bakteriyal vaginozistir.

Doğal Olmayan Vajinal Akıntıların Sebepleri

VAJİNAYA AİT SEBEPLER

-Bakteriyel vaginosis (Gardnerella vaginiti, non-spesifik vajinit): Kokulu vajinal akıntının olması bakteryel vajinoz hastalığı için tipik bir bulgu olarak kabul edilmektedir. Kişide bol miktarda gri-beyaz köpüklü hafif sarımsı vaginal akıntı ile karakterizedir. Özellikle akıntının kötü kokusu belirgindir. Vajinal akıntıda tipik olarak balık kokusu bulunmaktadır.

Vajina içinden gelen koku özellikle cinsel ilişki sırasında ve adet günlerinde daha da belirginleşmektedir. Ayrıca ilişkide ağrı görülür.
Tedavide, ağızdan ve vajinal yoldan (özellikle metronidazole ve ornidazol grubu) antibakteriel ilaçlar kullanılmaktadır.

Doğal Olmayan Vajinal Akıntılar

Uzun süreli vaginal kötü kokulu akıntı veya zaman zaman kanla karışık kötü kokulu akıntı olması durumunda küçük çocuklarda nadir görülmesine rağmen vagende yabancı cisim akılda tutulmalıdır. Hijyenik önlemlere ve tıbbi tedaviye rağmen vaginal akıntı devam ettiği zaman da vagende yabancı cisim olasılığı düşünülmelidir. Bu hastalarda idrarda yanma sızlama da olur. Bu çocuklarda yabancı cisimden şüphelenildiği zaman, önce aile bilgilendirilmeli ve yapılacak işlem kızlık zarına zarar verebileceğinden dikkatli olunmalıdır. Cismi, uzaklaştırma işlemi steril şartlarda yapılmalıdır.