warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/bilimvehayat.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

bütçe açığı

"Büyümenin bu yıl yüzde 3.2 olacağını bekliyoruz"

Türkiye'nin 2013-2015 makro hedeflerini kapsayan Orta Vadeli Program açıklandı. Büyüme tahmini bu yıl için yüzde 3.2'ye çekilirken, 2015 sonunda yüzde 5 olması öngörülüyor. Enflasyonun yüzde 5'e düşeceği belirtilen programda, üç yılda 1.6 milyon kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin 2013-2015 makroekonomik hedeflerini kapsayacak Orta Vadeli Program'ı açıkladı.

Krizin dünya üzerindeki etkilerinin alınan önlemlere rağmen devam ettiğini belirten Babacan şunları söyledi: "Gelişmekte olan ülkelerde büyüme tahminleri aşağı doğru revize ediliyor. Dünya ticaretinin artış hızı, kriz öncesi dönemlere göre daha düşük seyrediyor.

İçen hedefi tutturdu, bütçeyi KDV şaşırttı

İlk 8 aylık performans devam ederse KDV ve ÖTV gelirlerinde toplam 11.2 milyar TL'lik açık oluşması bekleniyor. Faturanın kesildiği yakıtta 3.1 milyar TL, alkolde ise sadece 15 milyon TL sapma yaşanacak.

Bütçe açığına çare olarak Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) yapılan zamlarla ilgili 'Faturayı herkes değil, yakıt ve alkol tüketen ödeyecek' açıklaması yapılınca, gözler bu kalemlerin bütçedeki performanslarına çevrildi.

Haberturk'ün haberine göre, gelirlerin ilk 8 aylık gerçekleşmelerine bakıldığında, vergi gelirlerinde en büyük performans düşüklüğünün büyümenin yavaşlamasına bağlı olarak hız kesen KDV ve ÖTV gelirlerinde yaşandığı göze çarpıyor.

İçeriği paylaş