warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/bilimvehayat.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

kaliteli uyku

Geniz eti büyümeye engel

Kaliteli bir uyku çocuklar için büyüme ve öğrenmenin altın anahtarı. Uyku kalitesi iyi değilse büyüme hormonu az salgılanıyor. Kaliteli uykunun önündeki en büyük engellerden biri ise geniz eti.

Araştırmalar kaliteli bir gece uykusunun, çocuğun gün boyu öğrendiklerini düzenlediğini, enerji depolarını yenilediğini, zihinsel gelişimini hızlandırdığını ve bol bol büyüme hormonu salgılattığını gösteriyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Tevfik Sözen, çocuklarda uyku bozukluğunu etkileyen en önemli faktörün geniz eti büyümesi olduğunu söylüyor ve aileleri uyarıyor: Geniz eti büyüyen çocuk ağızdan nefes aldığı için mikropları süzemiyor. Bu yüzden ihmal edilen geniz eti problemi enfeksiyon hastalıkları, sinüzit, ortodontik bozukluklar, büyüme geriliği, dikkat eksikliği ve ona bağlı okul başarısızlığı gibi pek çok sorunu beraberinde getiriyor.”

Mevsim değişimlerinde kaliteli bir uyku için

Sonbahara girerken güneş ışığının azalması ve erken kararan hava uyku düzenimizi olumsuz etkileyebiliyor. Mevsim değişimlerinde kaliteli bir uyku için dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Uzun ve güneşli yaz günleri yerini yavaş yavaş, yağmurlu ve karanlık sonbahar günlerine bırakıyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte ruhsal ve bedensel yapıda bazı değişiklikler meydana geliyor. En büyük değişikliklerden biri de uyku düzeni.

İçeriği paylaş