Archive - 2012 - Yazı

Tarih
Tür

Kasım 5th

Yunan halkı ucuz olan Türk sobalarını tercih ediyor

Ekonomik darboğazdaki Yunanistan'da yüksek doğalgaz ve petrol fiyatları nedeniyle Yunan halkı, elektrik ya da odun sobaları ve klimalarla ısınmaya yöneldi. Halk ucuz olan Türk sobalarını tercih ediyor.

Yunanistan'da yüksek doğalgaz ve petrol fiyatları nedeniyle, geçtiğimiz kış merkezi ısıtma sistemi olan apartmanlarda sistemin sadece akşamları birkaç saat boyunca çalıştırılması ile çözüm bulunmaya çalışıldı.

Ekim 9th

"Büyümenin bu yıl yüzde 3.2 olacağını bekliyoruz"

Türkiye'nin 2013-2015 makro hedeflerini kapsayan Orta Vadeli Program açıklandı. Büyüme tahmini bu yıl için yüzde 3.2'ye çekilirken, 2015 sonunda yüzde 5 olması öngörülüyor. Enflasyonun yüzde 5'e düşeceği belirtilen programda, üç yılda 1.6 milyon kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin 2013-2015 makroekonomik hedeflerini kapsayacak Orta Vadeli Program'ı açıkladı.

Krizin dünya üzerindeki etkilerinin alınan önlemlere rağmen devam ettiğini belirten Babacan şunları söyledi: "Gelişmekte olan ülkelerde büyüme tahminleri aşağı doğru revize ediliyor. Dünya ticaretinin artış hızı, kriz öncesi dönemlere göre daha düşük seyrediyor.

10 numara yağ ile ilgili radikal önlemler

Akaryakıt harici petrol ürünlerinin yasadışı olarak motorine karıştırılmasıyla ortaya çıkan 10 numara yağ sorunun çözümü için sanayicileri koruyacak şekilde solvent, benzol, nafta ve gazyağı gibi akaryakıt dışındaki petrol ürünlerinin özel tüketim vergisi (ÖTV) ayarlamalarını da içeren yeni bir sisteme geçildi.

Solvent, baz yağ, yağlama müstahzarı ve tiner gibi akaryakıt harici petrol ürünlerinin, yasa dışı olarak motorine karıştırılması veya doğrudan motorin yerine kullanılması, kamuoyunda 10 numara yağ sorunu olarak adlandırılıyor.

Sanayi üretimi Ağustos ayında yüzde 1.2 azaldı

Büyümenin öncü göstergesi niteliğindeki sanayi üretiminde 2009'dan beri ilk kez düşüş yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi üretim endeksi, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.5 azaldı. CNBC-e'nin yaptığı ankette üretimde ortalama yüzde 2.2 artış bekleniyordu.

Sanayi üretimi, Temmuz'da beklentilerin üzerinde gerçekleşerek yüzde 3.4 artış göstermişti.

Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.4 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.6 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4.5 artış gösterdi.

IMF, Merkez Bankası’nı uyardı

Uluslararası Para Fonu tarafından yapılan Madde 4 değerlendirmesi sonrasında hazırlanan 26 Eylül tarihli sonuç metnine göre, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3 ile daha ölçülü bir oranda büyümesi bekleniyor.

Metinde şu ifadeler yer aldı: "Makroekonomik politikalar dezenflasyon ve cari açıkta azalmayı başlattı. Türkiye, yüksek cari açık ve küresel sermaye akımlarında oynaklık nedeniyle belirgin risklerle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Cari açık/GSYH oranının 2012'de yüzde 7.5'e gerilemesi olası. 2013-15 dönemi için hazırlanan orta vadeli mali planın bütçe yapısını güçlendirmesi önem taşıyor."

Ekim 8th

Bankaların kârı 15 milyar liraya çıktı

Bankacılık sektörünün Ağustos döneminde net kârı yüzde 19.4 artışla 15.2 milyar TL oldu.

Bankacılık sektörünün Ağustos döneminde net kârı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 19.4 artışla 15.2 milyar lira oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun kesinleşmemiş geçici verilerine göre, sektörün Ağustos döneminde kredileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.9 artışla 748.8 milyar lira olurken, brüt takipteki alacakları ise yüzde 14.9 artışla 21.5 milyar liraya ulaştı.

Verilere göre sektörün Ağustos döneminde aktif toplamı da yüzde 9.1 artışla 1.3 trilyon lira oldu.

Bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu ise Ağustos itibariyle yüzde 16.2 seviyesinde bulunuyor.

Kredi büyüme hızı sorunsuz

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, kredi büyüme hızında sorun görmediklerini söyledi.

Zorunlu Karşılıklar ve Diğer Makro İhtiyati Politikalar isimli konferansta konuşan Başçı, 2011 Ağustos'undan sonra küresel büyümeye ve kamu borcuna ilişkin endişelerin artmasıyla küresel ölçekte riskten kaçınma eğiliminin arttığına işaret ederek, risk iştahının daha oynak bir hale geldiğini söyledi.

Bu dönemde bankacılığın likidite ihtiyacını azaltmaya yönelik olarak zorunlu karşılık oranlarının düşürüldüğünü anımsatan Başçı, yakın zamanda rezerv opsiyonu mekanizmasının politika araç setine dahil olduğunu ifade etti.

Vergi kaçırana yurtdışı kıskacı

Hükümet, OECD ve Avrupa Konseyi'nin öncülüğünde vergi kayıp kaçağını önlemek amacıyla harekete geçti. Vergi kaçıran kişi gittiği ülkede de kendi ülkesinde gibi takip edilecek.

OECD ve Avrupa Konseyi öncülüğünde vergi kayıp kaçağını önlemek amacıyla hazırlanan uluslararası anlaşma tasarısı Meclis’e sunuldu.

Anlaşmaya göre, vergi kaçıran kişi gittiği ülkede de kendi ülkesinde gibi takip edilecek. Anlaşmayı imzalayan ülkeler birbirlerinin vergiyle ilgili bilgi taleplerini karşılama konusunda kapsamlı bir işbirliği yürütecek.

Talepte bulunulan devlet, başvuran devletin vergi alacağını kendi vergi alacağıymış gibi tahsil etmek için girişimlerde bulunacak.

Türkiye koyduğu çekinceyle anlaşmayı kendisiyle ilgili olarak sadece gelir, kurumlar ve KDV ile sınırlı tuttu.

Ekim 7th

Sivilce izlerine altın dokunuş

Sivilce izleri en çok uğraştıran estetik sorunlardan biri. Ergenlik dönemindeki akneler veya geçirilen bazı hastalıklardan geriye kalan krater görünümlü sivilce izleri, mikro altın iğnelerle uygulanan tedaviyle büyük oranda yok ediliyor.

Sivilce izleri başedilmesi zor bir sorun. Kadınlar makyaj malzemeleriyle kamufle etmeye çalışsa da erkekler aynı şansa sahip değil. Sivilce izlerini yok etmeye yönelik geliştirilen yöntemlerden biri de cilt altına altın iğnelerle iletilen radyofrenaks dalgaları.

Çamaşırı içeride kurutmak zararlı

Gerekçesi her ne olursa olsun, her mevsim çamaşırlarını içeride kurutanlara kötü haber! Çamaşırı içeride kuruturken atlanılan ayrıntılar, insan sağlığına ciddi oranda zarar veriyor.

Günümüz koşullarında hemen hemen herkesin deterjan kullandığına değinen Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Olcay Emel, konuyla ilgili açıklamalarda bulunuyor:

“Herkesin tercihi olan deterjanlar içinde bulunan kimyasal maddeler, suda çözünerek kirli çamaşırlarımızı temizler. Tabi ki, bu kimyasal atıklar yıkama işleminden sonra durulamaya rağmen çamaşırlarda bir miktar kalır. Kurutma işlemi esnasında su ile birlikte buharlaşarak bulunduğu atmosfere yayılarak kimyasal atık kirliliğine sebep olur. Bu nedenle çamaşırlarımızı kapalı ortam yerine açık havada kurutmak en doğru seçenektir.

Piyasada 100 sahte ilaç tespit edildi

Piyasa’da 2010 yılında 11 sahte ilaç tespit eden Sağlık Bakanlığı, yapılan denetimlerde bu sayının 2011’de 100’e yükseldiğini açıkladı.

Bakanlık, 2012’nin ilk 9 ayında ise piyasadaki özellikle cinsel içerikli 54 ilacın sahte olduğunu bildirdi.

sağlık bakanlığı, internet üzerinden satış yapılan birçok ürünün analiz sonuçlarını açıkladı. Kilo vermeye yardımcı olduğu ve özellikle cinsel gücü artırdığı, ifade edilen ürünlerde ilaç etken maddesine rastlandığını bildiren Bakanlık İlaç Takip Sistemi (İTS) ile de çok sayıda ürünün sahte olup olmadığının anlaşıldığını kaydetti. Bakanlık şu uyarılarda bulundu:

Cilaya dikkat

Bataryaların şarj hızı yarı yarıya azalacak

ABD’li bilim insanları, lityum-iyon bataryaların üretim maliyetini yüzde 25 oranında azaltacak ve iki kat daha hızlı şarj olmalarını sağlayacak son derece karmaşık algoritmalar geliştirmeyi başardı. Yapılan deneylerden birinde, bataryaların sadece 15 dakika içinde şarj edildiği gözlemdi. Eğer yürütülecek yeni testler başarılı olursa, lityum-iyon bataryalarda bir devrim yaşanabilir.

California Üniversitesi’ne bağlı Jacobs Mühendislik Okulu’ndaki araştırmacılar, hükümetin sağladığı 9.6 milyon dolarlık bağışla yürütülen araştırmalarda, teknoloji dünyasına çok büyük katkısı olabilecek bir atılım gerçekleştirdi.

Güneşin cilde etkileri sonbaharda çıkıyor

Kavurucu yaz güneşi etkisini kaybetmeye başladı. Estetik uzmanlarına göre, cildin güneşten yazın gördüğü zararlar sonbahar aylarında ortaya çıkıyor, bunlardan biri de cilt lekeleri.

Güneş ışınlarının ruh ve beden sağlığı üzerinde önemli yararları var ancak faydaların yanı sıra insan vücuduna pek çok zarar da verebileceği herkesin malumu.

Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, güneşin yarattığı bu olumsuz etkilerin önemlilerini şöyle sıralıyor:
• Katarakt ve göz kanseri,
• Cilt kanseri, ciltte kırışıklık, hücre yenilenmesinde aksama, melanin pigmentinin aşırı çalışması sonucu dengenin bozulması ile meydana gelen güneş lekeleri, ciltte savunma mekanizması olarak kalınlaşma ve nem kaybı-kuruluk, çiller, sivilcelerde artma,
• Kılcal damar genişlemeleri, varis,

Şehit ve gazi yakınlarına indirimli internet

Şehit yakınları, gaziler ve ailelerine yüzde 25 indirimli internet kullanmasına imkan sağlayan uygulama 1 Ekim 2012'de başladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, şehit yakınları ve gazilerin hayatlarını kolaylaştırmak, bütçelerine katkıda bulunabilmek için indirimli internet uygulamasını başlattıklarını ifade etti.

Daha önce engellilerin yüzde 25 indirimli internet kullanmalarına imkan tanındığını hatırlatan Bakan Yıldırım, engelliler için uygulanan indirimli internetten Ağustos ayı itibariyle yaklaşık 20 bin engellinin faydalandığını bildirdi. Yıldırım, şimdi de şehit yakınları ve gazilerin de uygulama kapsamına dahil edildiğini kaydetti.

Facebook ve Twitter sigaradan daha keyifli

Facebook ve Twitter'ın kullanımının, sigara içmekten veya alışveriş yapmaktan daha cazip olabileceği belirlendi.

Chicago Üniversitesi'nde sosyal medya kullanıcılarıyla ilgili yapılan araştırmada, Almanya'da 18-85 yaşındaki kişilerin katıldığı araştırmada, akıllı telefon kullanan katılımcılar sosyal paylaşım sitelerine girme arzusu duyduklarında araştırmacılara haber verdi.

Buna göre araştırma, Facebook'ta bir fotoğrafa yorum yapmanın ya da twit atmanın, alışveriş yapmaktan, sigaradan, alkolden ve cinsel ilişkiden bile daha çok keyif verdiğini, bu 2 sosyal paylaşım sitesinin en az alkol ve sigara kadar "bağımlılık" yapabileceğini gösterdi.