warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/bilimvehayat.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

keşif uydusu Göktürk-2

Göktürk-2 fırlatıldı

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk yerli keşif uydusu Göktürk-2, Çin'den başarıyla uzaya gönderildi ve planlandığı gibi gönderildikten 13 dakika sonra başarıyla yörüngeye oturdu.

Türk uydusu, Çin saatiyle 00.12'de, Türkiye saatiyle ise 18.12'de Çin yapımı Uzun Yürüyüş 2 taşıyıcı roketiyle Çin'in kuzeybatısındaki Gansu eyaletinde bulunan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden (JSLC) fırlatıldı. Fırlatma anında bölgede hava sıcaklığı eksi 10 dereceydi. Normalde yarın fırlatılması planlanan Göktürk-2'nin fırlatılışı, hava şartlarından dolayı bugüne alınmıştı. Askeri bölge olması açısından hiçbir basın mensubu fırlatma merkezine kabul edilmedi.

Göktürk-2'nin fırlatılışını Jiuquan'a giden sivil ve askerlerden oluşan yaklaşık 40 kişilik Türk heyeti de büyük heyecanla izledi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak da söz konusu heyetle birlikte fırlatılışı izledi. Fırlatılışa saniyeler kala nefesler tutuldu. Uydunun başarıyla fırlatılması ve yörüngeye oturması büyük sevinçle karşılandı.

İçeriği paylaş